polyester-design.com


Idź do treści

business to design
Jak rozpocząć samodzielną działalność projektową by zarobić na dizajnie?

Jeśli kończysz skołę i pragniesz rozpocząć działalność projektową na własny rachunek muszisz wiedzieć że:

1.
Działaność projektowa w Polsce jest najwyżej opodatkowaną formą działaności gospodarczej. Projektując, nie możesz płacić podatków ryczałtowych. Musisz płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych (PIT5) lub podatek liniowy (PIT 5L). https://www.youtube.com/watch?v=z34Qv1oFRIE#t=143
Projektując produkty czy usługi, będziesz sprzedawać wytwór swojego intelektu, dlatego nie będziesz generować wymiernych kosztów uzyskania przychodu. To oznacza, że prawie 100% Twojego przychodu będzie opodatkowane podatkiem PIT5 lub PIT5L. Co piątą złotówkę oddasz Fiskusowi.

2.
Możesz pracować jako freelanser podpisując ze zleceniodawcami indywidualne umowy o dzieło, ale jako freelanser, nie prowadzący działalności gospodarczej, który nie wystawia faktur VAT, nie dostaniesz żadnego poważnego zlecenia. Dostaniesz tylko drobne "fuchy" i chałtury.
By zarobić ok 3 tys PLN netto, jako Freelanser, musisz wystawić co miesiąc rachunki na minimum 4 700 PLN netto. Resztę oddasz Fiskusowi.

Pamiętaj, że pracując na umowę o dzieło, zmuszasz zleceniodawcę do zaangażowania w proces naliczenia i rozliczenia Twojego podatku. To jest dodatkowy koszt obsługi freelansera ponoszony przez Zleceniodawcę.

Każdy zleceniodawca woli współpracować z firmą projektową wystawiającą faktury VAT.
(wtedy księgowość Zleceniodawcy nie na żadnej, dodatkowej pracy przy obsłudze takiego dostawcy).

Jak zostać płatnikiem VAT?


Na założenie swojej działaności gospodarczej możesz wziąć pieniądze z Urzędu Pracy i innych instytucji, które oferują dla dotacje rozwoju "młodych firm". Ale pamiętaj, że nic nie dostaniesz za darmo. Wszystkie pieniądze oddasz z powrotem w ciągu najbliższych dwóch lat w postaci ZUSów i podatków PIT 5 lub PIT5L. W tym czasie nie będziesz już korzystać z żadnej ochrony, praw i udogodnień. ( Sprawdź z ZUSie).

Jak weźmiesz te pieniądze, to Twoja działaność, musi być bezustanym pasmem sukcesów. Gdy podpiszesz wszystkie zobowiązania, po których otrzymasz dotację na uruchomienie swojej własnej działalności, to szybko zrozumiesz, że jedno zamówienie przemysłu warte jest więcej niż wszystkie dotacje "z urzędu".
Jeśli nie wiesz jak dostać zamówienia na Twoja pracę? Zapytaj o to urzędnika który dał Ci dotację!!!

2. Firma jednoosobowa.
Możesz zarejestrować własną firmę projektową.
By twoją profesję przekształcić w regularny biznes idż do Wydziału Gospodarczego w Twoim Urzędzie Miejskim i dokonaj wpisu w CEDIG, (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej).
A potem w Twoim Urzędzie Skarbowym złóż deklarację VAT5 - by uzyskać numer NIP oraz wpis do Ewidencji podatników VAT.
Będąc płatnikiem VAT możesz każdemu zleceniodawcy wystawiać faktury za swoje projekty.

Chcąć zarabiać ok 3 tys PLN miesięcznie, musisz wygenerować przychód (swojej jednoosobowej firmy) na poziomie min. 7 000 PLN. Sprzedaż Twoich projetków na poziomie poniżej 84 000 PLN netto rocznie, doprowadzi Cię do bankructwa.

3. Spółka cywilna.
Możesz założyć trzyosobową spółkę cywilną z jeszcze jednym dizajnerem oraz inżynierem konstruktorem.
Wtedy na uruchomienie swojej działaności musicie wydać około 120 tys PLN (komputery i softwer). Będziecie musieli uzyskać ponad 25 000 PLN netto miesięcznego przychodu. Wtedy, po opłaceniu podatków i ZUSów pozostanie ok. 3 000 PLN dochodu dla każdego wspólnika.

4 Biuro projektowe.
Pracując we trójkę, możecie już obsłużyć poważniejsze zlecenia z przemysłu. Gdybyście jednak musieli zatrudnić sekretarkę i mamagerkę do obsługi Waszych projektów, to koszty stworzenia dwóch miejsc pracy wymuszą konieczność osiągnięcia przychodów miesięcznych na poziomie 36 000 PLN netto.
Jest to minimalny przychód, który musicie uzyskać by zapłacić ZUSy i podatki, a potem zarobić po 3 000.- PLN na rękę. W skali roku przejawia się to kwotą 430 000.- PLN minimalnego przychodu dal takiej firmy.

5. Praca na etacie.
Ile kosztuje zatrudnienie dizajnera na regularnym etacie?
By zapłacić dizajnerowi 2 990.- PLN na rękę, pracodawca musi ponieść koszt 5 065 PLN. Różnicę pomiędzy 5 065 a 2 990 zabierze Ci ZUS z Fiskusem. http://www.pracuj.pl/Kalkulatory

Zastanów się, w jaki sposób znajdziesz pracodawcę, kóry Cię zatrudni, by potem wydawać 5 065 PLN co miesiąc na dizajn w swojej firmie?Jak zarobić prowadząc własną działalność gospodarczą?

Polowanie na zlecenie:

Możesz zrobić projekt fotela lub sofy dla branży meblarskiej:

Zleceniodawca raczej nie kupi od Ciebie gotowego projektu. Zaproponuje Ci rozliczenie w postaci tantiem, zależnych od skali produkcji. Tantiemy wyniosą 2 - 3 % wartosci obrotu ze sprzedaży .
Np. 100 szt wyprodukowanego fotela o kosztach wytworzenia 500 PLN, tantiemy wyniosą 1 500 PLN wynagrodzenia dla projektanta.
By takie pieniądze zarobić, musisz mieć dobry pomysł na wizualną formę fotela, która zapewni sukces rynkowy Twojego projektu. Dokumentacja produktu nie jest niezbędna. Najprawdopodobnie technologom zleceniodawcy wystarczą Twoje szkice i rysunki koncepcyjne. Nie musisz projektować bo wystarczy efektywna stylizacja.
By utrzymać się na rynku musisz mieć ponad 50 takich zamówień rocznie. (jedno, zrealizowane zamówienie co dwa
tygodnie).

Stałe relacje z przemysłem:

Możesz pracować dla przemysłu, współpracując z zespołem
inwestora przy opracowywaniu nowych maszyn i urządzeń.
W tej branzy dizajner zarabia od kilku do kilkudziesięciu tysiecy PLN za projekt. Jednak by sprostać pzremysłowym wymaganiom, musisz biegle obsługiwać przemysłowe systemy CAD3D, oraz musisz zapewnić bezproblemową wymianę dokumentacji pomiędzy Tobą i członkami zespołu inżynierów z którymi współpracujesz. Do tego potrzebujesz oprogramowania CAD 3D kosztującego ponad 30 tys PLN, oraz pakietu graficznego Adobe, za kilka kolejnych tysięcy PLN.
Fiskusa nie będzie interesowało to, że rozwijając swoją firmę inwestujesz w software. Fiskus opodatkuje Ci wszystkie pieniądze jakie na bieżąco uzyskasz od zleceniobiorcy.
Jeden przemysłowy projekt trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. By się utrzymać na rynku musisz mieć zbudowanych kilka lub kilkanaście takich relacji w ciągu roku.
Jeżeli zaczniesz ciężko pracować już na drugim roku studiów, masz szansę, po ukończeniu studiów, wypracować sobie rynek pracy.

Własna, dizajnerska marka producencka:

Możesz samodzielnie produkować swoje wyroby we własnej firmie sprzedając je na własny rachunek.

Zakładając, że dobry produkt zawsze znajdzie nabywcę, a jego twórca zarobi pieniądze, możesz założyć swój własny sklep internetowy, lub korzystać z profesjonalnej oferty promotorów polskiego dizajnu użytkowego np.: Warszawskie Targi Dizajnu.
Tej dziedziny aktywności zawodowej dizajnerów nie komentuję, bo nie potrafię zrozumieć takiego modelu biznesowego.


Z. SobierajskiPowrót do treści | Wróć do menu głównego