polyester-design.com


Idź do treści

program paliatywny


10.11.2014 - Projekt domowej opieki paliatywnej.

By poprawić nasz Świat, czasem wystarczy trochę statystyki, dobre pomysły i trochę sensownego projektowania

Domowa opieka paliatywna to dzisiaj świat nie zaprojektowany. Rodziny których dotyczy ten problem borykają się z wieloma problemami natury prawnej, medycznej, społecznej, socjologiczno-psychologicznej, organizacyjnej, itd. Itd. Itd.
Każdy z nas ma znajomych w terminalnym stadium jakiejś choroby. A jeśli nie ma, to wkrótce miał będzie. Chory w domu, to duży problem i ciężar, a chory w stadium paliatywnym (przed terminalnym) to wyjątkowe wyzwanie dla całej rodziny i przyjaciół.

Obecnie w Polsce istnieje około 500 instytucjonalnych ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej, w tym 7 ośrodków przy akademiach medycznych. Koszt dziennego pobytu waha się od kilkuset do kilku tysięcy PLN. (zależnie od wyposażenia placówki)
W Polsce zamieszkałej przez 38,6 milionów mieszkańców, opieka paliatywna dotyczy 15% osób po 65 roku życia. W Polsce rocznie umiera ponad 580 tysięcy ludzi. To nie zawsze są staruszkowie.
W Polsce umiera też 2 300 naszych dzieci, które wymagają opieki paliatywnej (z chorobami ograniczającymi życie). Ale z takiej opieki może skorzystać jedynie ok. 30% tych dzieci. Reszta tych dzieci umrze w nie zabezpieczona (medycznie) w domu.
Opieka paliatywna dotyczy w Polsce:
• ok. 386 000 umierających ludzi rocznie,
• w tym ponad 300 000 - umrze z powodu różnych chorób przewlekłych,
• prawie 90 000 - umrze z powodu nowotworów,
W ok. 500 ośrodkach (a większość są to hospicja domowe), z opieki paliatywnej-hospicyjnej korzysta jedynie ok. 90 000 chorych, przede wszystkim z zaawansowaną chorobą nowotworową.
Oprócz nich, opieki paliatywnej wymaga jednak około 300 000 ludzi którzy po prostu umierają w domu.

Uważam że dla tych ludzi, a zwłaszcza dla ich rodzin, warto zaprojektować modelowe rozwiązania systemów domowej opieki paliatywnej. Poprzez świadome projektowanie tego środowiska, poprawimy nasz los w ekstremalnym stadium życia. Możemy zaprojektować to środowisko dla siebie i dla naszych bliskich.

To nie jest tak, że warto projektować tylko to co się opłaca. Często warto jest zaprojektować coś, co się z pozoru wcale się nie opłaca. Ale warto.
A dlaczego? …
- Bo jak tego nie zrobimy, to nigdy się nie dowiemy czy było warto!

Czy ktoś się przyłączy?

Z. Sobierajski.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego