polyester-design.com


Idź do treści

projekty stazowe

W ramach programu stażowego realizujemy projekty, które poprawiają komfort życia człowieka.

Aplikacje o staż i stypendium w projekcie
polyester-design.com, mogą składać studenci sztuki, wzornictwa, architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, oraz wszystkich innych kierunków związanych z projektowaniem form przestrzennych. Stażystą może zostać każdy absolwent i student.
U nas dostaniesz wsparcie merytoryczne i technologiczne oraz pomoc przy komercjalizacji projektu.

By uzyskać stypendium w naszym programie nie musisz mieć wielkich osiągnięć i wygranych w konkursach.
Wystarczy że Twoja ciekawość Świata sprawia, że lubisz ludzi, dostrzegasz prawdziwe problemy i potrafisz zaproponować sensowne rozwiązania.

Ale jeżeli marzysz o tym by zostać gwiazdą dizajnu, nie pisz.
(na pewno sie nie dogadamy)

info@polyester-design.com


2014 - 2016 - "Working Space" - projektowanie przestrzeni pracy i życia człowieka.

Jakość naszego życia i naszej pracy jest uwarunkowana jakością wyposażenia oraz tym, czy otoczenie jest dla nas przyjazne i bezpieczne. W ramach tegorocznej edycji programów stażowych w
polyester-design.com opracujemy przyjazne miejsca życia i pracy.
Wprowadzimy zasady ergonomii oraz nowe technologie do projektowania środowiska życia i pracy człowieka.

Wypromujemy najlepszych projektantów.W 2014 i 2015 roku zadbamy o nasze zdrowie.

Studentów i dizajnerów, zainteresowanych projektowaniem miejsc pracy oraz ergonomii stanowisk pracy, zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego programu stażowego.
Czy w tych miejscach spotkamy nasze Muzy - Funkcjonalność i Ergonomię?


10.08.2016 - Letnia Szkoła Projektowania Pragmatycznego

W Letniej Szkole Projektowania Pragmatycznego,
Martyna, Justyna i Piotr zrobili projekty obudów do ssaków medycznych (ambulatoryjnych i chirurgicznych opartych na podzespołach firmy AgaLabor).
Teraz finiszują koncepcyjny projekt wnętrza (recepcji), a w przyszłym tygodniu zmierzą się z branżą AGD10.07.2015 - Katarzyna Szafrańska, nasza stażystka, obroniła swoją pracę dyplomową na piatkę.

Tematem magisterskiej pracy dyplomowej, kórej promotorką była prof.Bogumiła Jung, było stanowisko do neuroterapii dzieci autystycznych. Projekt był realizowany z warszawską firmą Autilius - dostawcą oprogramowania do rehabilitacji, przedszkolem integracyjnym z Zielonej Góry oraz fundacją zajmującą się dziećmi autystycznymi z Poznania.
Teraz, Katarzyna jest na tzrymiesięcznym stażu w hiszpańskim biurze projektowym w Barcelonie.

Równolegle do akademickiego projektu dyplomowego, został zrealizowany projekt komercyjny, który wdrożono do produkcji seryjnej i badań w środowisku użytkownika.
Projekt komercyjny, różni się od akademickiego zakresem funkcjonalności oraz stylistyką.28.09.2014 -
Staż - portfolio 2014

Trzy projektantki, Alicja, Marcelina i Katarzyna pracowały przez trzy miesiące projektując różne produkty przemysłowe.
Przygotowane wcześniej briefy umożliwiły intensywną pracę. Celem programu stażowego było budowanie portfolio projektantek.

W trakcie stażu projektantki zwiedziły dwie firmy zajmujące się produkcją filmową i telewizyjną.
W siedzibie Canal+ poznały tajniki warsztatu pracy producentów telewizyjnych a w Besta Film obserwowały jak się pracuje przy postprodukcji materiałów fimowych. Zebrany materiał posłuży do opracowania komercyjnych projektów.

W załaczonym portfolio prezentujemy pozostałe projekty stażowe.


Zdzisław Sobierajski
lipiec - wrzesień 2014 - Working Space - staż

Marcelina Gradowska - studentka 3 roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Katarzyna Szafrańska - studentka 5 roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Alicja Bąk - - absolwentka ASP w Krakowie

Projektantki tworzą zespół, który przeprowadzi analizy i zaproponuje rozwiazania dla projektowania miejsc pracy i wypoczynku.
Celem tej edycji programu stażowego jest zaprojektowanie ergonomicznych, funkcjonalnych stanowisk pracy dla budowlańców, drogowców lub ekip realizujących filmy i seriale.
Ale zasadniczym celem jest zbudowanie portfolio dla każdej z projektantek.

Ergonomiczne siedzenia. Dźwięk i oświetlenie miejsc pracy. Modułowość i mobilność stanowisk pracy. Kontenery mieszkalne.To nasze zadania projektowe.

Ergonomia będzie naszą Muzą, a kalkulator będzie przewodnikiem.

lipiec - wrzesień 2013 - Kolejna edycja staży w Polyester-design.com

Joanna Wagner - studentka Polski-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych na kierunku Nowe Media.
Adela Mierzejewska - studentka warszawskiej ASP na kierunku Architektura Wnętrz.
Sabina Kamińska - absolwentka architektury wnętrz w krakowskiej ASP, laureatka konkursu Young Design 2013.

Trzy projektantki stworzyły zespół, który wprowadził nowe technologie do produkcji mebli oraz zaprojektował komfortową przestrzeń do pracy w biurze.
Celem tej edycji programu stażowego było zaprojektowanie ergonomicznych, funkcjonalnych stanowisk pracy biurowej.
Obowiązkowym elementem procesu projektowego było opracowanie oferty inwestycyjnej dla potencjalnego producenta takich mebli.


2009-2013 - W programie Polyester-design zakończyliśmy projekt stażowy "Ergonomia dla Medycyny".

W trakcie czterech lat pracy powstały trzy prace magisterskie, jedna semestralna i jeden licencjat.

Stażyści pracowali z lekarzami, inżynierami z firm produkujących aparaturę medyczną oraz z handlowcami którzy taką paraturę dostarczają do szpitali.

Wraz z zespołem inżynierów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im Zbigniewa Religi w Zabrzu, pracowaliśmy nad pierszym mobilnym sterownikiem sztucznych komór serca, przyczyniając się do uwolnienia pacjenta ze środowiska medycznego.

Redesign ssaków medycznych produkowanych przez firmę AgaLabor przyniósł nam pierwsze, polskie medyczne RedDoty i nominację do German Design Award.

Pod naciskiem projektantów rozwinąlem technologię przetwórstwa kompozytów. Powstały receptury i technologia przetwórstwa kompozytu QUADUR - czterofazowego materiału o zmiennych właściwościach fizycznych. Ten kompozyt, przez ekspertów IWP został nominowany do tytułu 'Dobry Wzór 2013" w kategorii "nowe materiały produkcyjne".

Współpraca z projektantami przyniosła mi wyróżnienie w kategorii "strateg" w konkursie Design Alive Award 2012 oraz nagrodę WIPO Award for Innovative Enterprises w 2013.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim stażystom za Wasz nieoceniony wkład dla rozwoju technologii kompozytowych oraz funkcjonalności produkowanej w Polsce aparatury medycznej.

Zdzisław Sobierajski.Projekt: Aparat do leseroterapii

Autor: Alicja Kantowicz. Studentka 3 roku. Wydział Inżynierii Mechanicznej
w Uniwersytecie Technologiczno - Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Promotorem pracy był dr Bartosz Piotrowski.

Technologia laserowa znajduje coraz częstsze zastosowanie w wielu specjalnościach medycznych.
Ze względu na brak fizycznego kontaktu narzędzia z tkankami pacjenta praktycznie elilminuje się ryzyko zakażenia.
Światło laserowe potrafi ciąć oraz koagulować tkankę. Można go także używać do sterylizacji pola operacyjnego podczas wykonywania zabiegów.

Laserów używa się do bezkrwawych zabiegów chirurgicznych, neurologicznych, okulistycznych, stomatologicznych a także do zabiegów terapii fotodynamicznej z użyciem fotosensybilizatorów.
Lasery niskoenergetyczne używane są do biostymulacji a te dużej mocy są stosowane w chirurgii.

23 kwietnia 2012 Alicja obroniła swoją pracę z wynikiem 6.
Gratulujemy.Projekt: Polskie Sztuczne Serce - zespół napędowy sztucznych komór serca


Autor: Paulina Kordos, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Projekt jest realizowany wraz z zespołem inżynierów kierowanej przez Romana Kustosza Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii imienia Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Dwa egzemplarze " Sztucznych Serc" trafiły już do badań w klinikach w Zabrzu i w Warszawie. Oprócz badań kllinicznych, obecnie trwają prace nad praktycznym sprawdzeniem założeń projektowych i określeniem wszystkich potrzeb pacjenta-użytkownika.


O randze tego projeku najlepiej świadczy fakt że w 2010 roku Wojtek, pacjent Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przez 403 dni był wspomagany urządzeniem o wadze ok 120 kg. Dzięki postępowi technologicznemu dokonanemu w Pracowni Sztucznego Serca FRK, dzisiaj jest do dyspozycji zestaw mobilny który będzie mógł służyć do ambulatoryjnej opieki w domu pacjenta oczekującego na przeszczep.

Jest to przykład kompleksowego podejścia do zaprojektowania środowiska życia pacjenta z wszczepionym "sztucznym sercem".
W stosunku do poprzedniej generacji urządzeń, obecny sterownik waży o 104 kilogramów mniej. Zespół napędowy przybrał formę przenośnej walizki. Obudowa i konstrukcja wewnętrzna zostały wykonane w firmie
PERFEKT Sobierajski z lekkiego kompozytu węglowego.
Aparat został wyposażony w dwa systemy wózków do stosowania w środowisku klinicznym i do spacerów poza szpitalem. Do budowy wózków wykorzystano modułowe elementy z
Modularl Troley System zaprojektowanego przez Paulinę Kordos.
obecnie produkowany ssak SU-1Projekt: Ergonomiczny redesign ssaków medycznych produkowanych przez firmę AgaLabor


Koordynator projektu: Paulina Kordos, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych
Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Program polyester-design.com objął swoim patronatem firmę AgaLabor. Naszym zadaniem jest opracowanie nowej linii wzorniczej wszystkich aparatów produkowanych przez tą firmę. Poprzez nadanie urządzeniom nowej formy uzyskamy poprawę funkcjonalności obsługi aparatów i podniesienie bezpieczeństwa użytkowania.

Oprócz nowego wzornictwa, firma AgaLabor otrzyma wsparcie w zakresie identyfikacji wizualnej i marketingu.

Celem komercyjnym tego projektu jest zwiększenie produkcji i poziomu sprzedaży firmy Aga LAbor o minimum 60% w ciągu pierwszego roku, oraz wprowadzenie wyrobów na rynki zagraniczne w ciągu półrocza od premiery nowej linii wzorniczej.
www.agalabor.com.pldesign: Paulina Kordos & Dawid Żebrowski

Projekt: Ambulatoryjna pompa infuzyjna do ciągłego podawania leków przeciwbólowych


Autor: Przemysław Szuba, absolwent Wydziału Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Przemysław Szuba jest autorem projektu ambulatoryjnej pompy infuzyjnej, opracowanej podczas współpracy z firmą MEDIMA, gdzie uczestniczył w procesie projektowania i produkcji klinicznych pomp infuzyjnych. Jego praca jest przykładem humanitarnego podejścia do terapii bólu. Przyjęte rozwiązania mają również na celu podniesienie komfortu życia ludzi w zaawansowanym stadium choroby.

W swojej pracy pisze: "Z optymizmem i nadzieją zaobserwować można, jak coraz więcej osób decyduje się na włączenie w ruch hospicyjny. Coraz większa liczba inicjatyw, kampanii i organizacji opiekujących się nieuleczalnie chorymi zbliża nas i oswaja z tym niełatwym tematem.
Dopóki liczba zachorowań nie tylko na nowotwory złośliwe ale i inne bolesne choroby będzie rosnąć, dopóty rosnąć będzie zapotrzebowanie na każdy możliwy rodzaj pomocy i rozwiązań ułatwiających lub po prostu umożliwiających normalne życie. Pośród tych sposobów znajdują się właśnie m.in. przenośne pompy infuzyjne dawkujące leki uśmierzające ból".


Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com, we współpracy z firmami: PERFEKT Sobierajski oraz MEDIMA.


kontakt: panszuba@gmail.com
http://przemekszuba.pl


Projekt: RODZISKO - wspomaganie porodu naturalnego

Autor: Franciszka Kornecka, absolwentka. Wydział Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Franciszka J. Kornecka zaproponowała nowatorską koncepcję przedmiotu służącego do wspierania naturalnego porodu. Rodzisko jest przeznaczone dla kobiet, które chcą aktywnie rodzić. Główną innowacją projektu jest możliwość samodzielnego wyboru pozycji przez rodzącą. Jednocześnie, w zamyśle projektantki, projekt jest kolejnym głosem w ogólnospołecznej dyskusji na temat poczucia godności pacjentek oddziałów położniczych i fundamentalnych potrzeb emocjonalnych człowieka. Realizacja prototypu była zwieńczeniem kilkuletniej pracy Franciszki Korneckiej. Projekt Rodziska był konsultowany z doświadczonymi położnymi i lekarzami.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego
Polyester-design.com
O projekcie Franciszki napisały: Portal 24zdrowie.pl oraz ebobas.pl

Franciszka Kornecka zwyciężczynią w konkursie Student-Wynalazca

ASP Kraków


kontakt: franciszka-kornecka@wp.pl


Projekt: Aparat elektrochirurgiczny
EMED ES 3000


Autor: Piotr Hojda, absolwent Wydziału Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Piotr Hojda jest autorem projektu diatermii ES 3000 - aparatu elektrochirurgicznego, opracowanego na bazie współpracy z firmą EMED, gdzie miał możliwość śledzić proces projektowania i produkcji aparatów. Jego praca jest propozycją nowoczesnej estetyki urządzeń medycznych, i jednocześnie odpowiedzią na problemy związane z ergonomią użytkowania sprzętu medycznego podczas zabiegów na sali operacyjnej. Przyjęte rozwiązania mają również na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkowania sprzętu elektrochirurgicznego.

Autorzy składają serdeczne podziękowania przedstawicielowi regionalnemu firmy EMED, pani Katarzynie Bruziewicz, za wsparcie i nieocenioną pomoc w realizacji tego programu.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com, we współpracy z firmami: PERFEKT Sobierajski oraz EMED.


kontakt: panhojda@o2.pl
web: www.piotrhojda.com
Projekt: Przenośna diatermia EMED Go

Autor: Dawid Żebrowski, student IV roku. Wydział Form Przemysłowych

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Diatermia chirurgiczna, czyli skalpel elektryczny, służy do cięcia i koagulacji tkanek. Projekt EMED GO jest koncepcyjnym rozwiązaniem przenośnej diatermii. Urządzenie ma ułatwić pracę chirurgów w terenie. Może być wykorzystywane w małych gabinetach chirurgicznych zajmujących się weterynarią, dermatologią lub kosmetologią.
Projekt jest odpowiedzią na niedogodności klasycznej diatermii - plączące się kable i brak możliwości przenoszenia urządzenia. W efekcie, EMED GO wyróżnia się łatwą możliwością transportu, kompleksową budową i nowoczesną estetyką.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com, we współpracy z firmami: PERFEKT Sobierajski oraz EMED Electrosurgery, producentem diatermii chirurgicznych.

kontakt: dave_on@wp.pl

www
.dawedesign.carbonmade.com


Napisali o nas na portalu Kariera i emta.pl


2009 Polyester-design rusza program projektowania przestrzeni wewnątrzszpitalnej.

W trakcie tego programu spróbujemy zaprowadzić stażystów fo firm przemysłowych oraz do szpitali, by mogli zrozumieć specyfikę pracy lekarzy i pielęgniarek oraz sytuację pacjentów.

Zaprojektujemy aparaty i wyposażenie które poprawią bezpieczeństwo w tym środowisku.

Zdzisław Sobierajski.


Projekt: Praca zaliczeniowa IV roku ASP w Warszawie


Autor: Zuzanna Piętkowska studentka IV roku
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

W ramach współpracy firmy PERFEKT Sobierajski z Warszawską ASP powstała praca zaliczeniowa IV roku.
Zuzanna wykonała przestrzenną pracę
"Znak i jego znaczenie".
J
est to projekt zrealizowany pod okiem Prof. Jacka Dyrzyńskiego w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych warszawskiej ASP.

Praca jest kompozycją składającą się z jednakowych, zwielokrotnionych modułów-strzałek jako klasycznego znaku kierunku.
P
okazuje siłę znaku.

C
elem jest zaobserwowanie na ile jesteśmy w stanie pozbawić znaczenia znak, funkcjonujący od dawna w naszej kulturze, a na ile jest to dla nas niewykonalne.

Aby uzyskać zamierzony efekt Zuzanna posłużyła się 4 środkami:
1) ilością - dzięki której mamy wrażenie osaczenia przez "kierunki"
2) ukadem - strzałki skierowała w różne strony
3) kolorem - lekkie rróżnice szarości potęgują wrażenie głębi i przestrzenności
4) materią - strzałki wyfrezowane przy pomocy frezarki cnc, co pozwoliło osiągnąć idealny kształt i jednakową formę.

Jest to kolejna realizacja, która powstała we współpracy warszawskiej ASP z firmą PERFEKT Sobierajski
Projekt: Rzeźba dyplomowa

Autor: Przemysław Pietrzak, absolwent V roku. Wydział Rzeźby
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Staż dyplomowy dla Przemysława Pietrzaka, studenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie został zrealizowany we wrześniu 2008 r. Klasyczna rzeźba - wykonana w całości z poliestru - przedstawia współczesnego człowieka, którego siła leży w zdolności bycia konsekwentnym.
Projekt stażowy opisał portal www.edu.info.pl oraz czasopismo Design News Polska . Rzeźba była prezentowana w kwietniu 2009 na wystwie POLYESTER REDESIGNED w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Więcej: www.przemyslawpietrzak.pl

Projekt: Scenografia warsztatów artystycznych dla dzieci

Autorzy: Aleksandra Wasilkowska i Jakub Szczęsny.
Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta" w Warszawie

"Zachęta" zwróciła się do firmy PERFEKT Sobierajski z propozycją realizacji niecodziennej rzeźby - scenografii warsztatów artystycznych dla dzieci. Zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego i Olę Wasilkowską scenografia, ma powierzchnię prawie 40 metrów kwadratowych. Frezowanie CNC modeli z lekkiej pianki poliuretanowej wykonała firma NcArt . Całość projektu wraz z montażem w Sali Edukacyjnej w Narodowej Galerii "Zachęta" trwała 33 dni. Wernisaż projektu odbył się w Dniu Dziecka - 1 czerwca. Rzeźba jest wyłaniającą się z podłogi wielofunkcyjną strukturą zawierającą w sobie schowki, blaty do pracy, a nawet zjeżdźalnię. Całość waży ok. 350 kilogramów. Rzeźba spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wykonano ją z poliestrów trudnozapalnych - samogasnących.

kontakt: www.olawasilkowska.com


Powrót do treści | Wróć do menu głównego