polyester-design.com


Idź do treści

publikacje na temat
20.06.2015 -
Siedem polskich dizajnów głównych. Esej Zdzisława Sobierajskiego w czerwcowym wydaniu miesięcznika Biznes meble.pl.

Dizajn, o którym słyszymy i czytamy to konglomerat wielu dokonań tworzonych w rozmaitych celach. Gdy przeanalizowałem działalność promotorów dizajnu, wyodrębniłem bardzo różne obszary aktywności wrzucone do jednego worka z napisem „Polski Dizajn”. Nie możemy ich mierzyć jedną miarą. Warto pamiętać, że dochody tworzy tylko jeden z nich. Pozostałe wymagają sponsora.


Zapraszam do zakupu miesięcznika i lektury artykułów >


01.12.2014 -
Zaprojektowana bezużyteczność. Esej Zdzisława Sobierajskiego w grudniowym wydaniu miesięcznika ZNAK.

Aby posiadać więcej, chcemy kupować tanio. To bardzo logiczne. Stara zasada kupiecka mówi jednak, że jest albo dobrze, albo szybko, albo tanio. Dostawcy dóbr i usług mają więc bardzo trudne zadanie, by zaspokoić nasze sprzeczne oczekiwania. Z perspektywy producentów największe zyski można osiągnąć w sektorze dóbr najtańszych. Tam jest po prostu największy wolumen sprzedaży i najwięcej konsumentów – takich w dodatku, których najłatwiej omamić przekazem reklamowym. W sektorze dóbr średniej i wysokiej jakości konsumentów jest znacznie mniej. Są też oni znacznie bardziej świadomi swoich wyborów. Towary ekskluzywne sprzedają się zaś niezmiernie rzadko i stanowią margines rynku. Projektanci dóbr konsumpcyjnych mają więc za zadanie zaprojektowanie wysokich marż eksploatacyjnych dla niekoniecznie drogich produktów. Sam produkt stał się tylko nośnikiem wypaczonych zasad ekonomii.

Zapraszam do zakupu miesięcznika i lektury artykułów >


29.11.2014 -
Bóg, honor, design

- Będziemy przez kolejne pokolenia jedynie podwykonawcami zachodnich koncernów, jeśli nie zmienimy w Polsce podejścia do myślenia projektowego - ostrzega Piotr Voelkel, założyciel School of Form na SWPS oraz Concordia Design w Poznaniu.

- Design to dla wielu Polaków sztuka projektowania elitarnych, snobistycznych produktów. Tymczasem egocentryczne aspiracje artysty nie rozwiążą realnego problemu przeciętnego Kowalskiego, który nie chce kupić ładnego i modnego krzesła za 3 tys. zł, na którym nie będzie mógł wygodnie usiąść.

Zapraszam do lektury artykułu >


Z. Sobierajski.
05.11.2014 -
Dlaczego nie warto inwestować w „dizajn”?

Nie jest istotne czym jest dizajn jako taki, tylko jak się o nim mówi, pisze i jak się go powszechnie rozumie.
Propagatorzy polskiego dizajnu działając według schematu „Thinking In the box”, mnożą stereotypowe obrazy polskiego dizajnu.Tymczasem polski przedsiębiorca, jako obserwator rynku dizajnu, dostrzega jedynie emanację polskiego dizajnu, jako zjawiska, w którym nie zdefiniowano sensu zjawiska jako takiego.

Po pięciu latach realizowania projektów dla różnych branż wiem, że „inwestowanie w dizajn” to ryzykowna inwestycja. Ryzyko wzrasta gdy procesem projektowym zarządza bezpośrednio inwestor lub sam dizajner.

Zapraszam do lektury artykułu >


Z. Sobierajski.
26.10.2014 -
Sen o potędze, czyli jak zrobić zagraniczną wystawę promującą osiągnięcia Polaków?

Wgdy kiedyś wybierzesz się na wystawę promującą Polskę za granicą, już w wejściu zobaczysz dużą figurę przyjaznego Orła Białego z rozłożonymi skrzydłami.
By wejść na wystawę musisz przejść pod jego rozpostartymi skrzydłami. Możesz dotknąć tych skrzydeł z miłego w dotyku materiału, które są tuż nad Twoją głową. W przejściu „pod Orłem” panuje lekki półmrok. Pochylając głowę widzisz solidne łapy Orła. Wchodzisz pod skrzydła, ale końcówki lotek są tak nisko, że musisz się nieco pochylić by przejść.
Gdy podnosisz głowę, pojawia się oczekiwana ekspozycja.

Zapraszam do lektury artykułu >Z. Sobierajski.
30.09.2014 -
Jak zbudować markę "Polski Dizajn"?

Gdy rękodzielnictwo artystyczne, freestylową twórczość celebrytów, wystrój wnętrz, dekoracyjne bibeloty, projektowanie mebli, maszyn i sprzętu AGD wrzucimy do jednego worka, to będziemy mieli tyle definicji dizajnu ilu jest ludzi, którzy się nim zajmują.

Czym jest polski dizajn?

Przedsiębiorcy, którzy decydują o wdrożeniach nowych produktów w polskiej gospodarce zadziwieni obserwują rynek polskiego dizajnu, a potem dzwonią do zagranicznych biur projektowych zeby im zlecić projektowanie polskich produktów.
Gdy rozmawiam z projektnantami pracującymi dla przemysłu, często słyszę: Ci freestylowi pajace psują mi rynek. Boję się powiedzieć, że jestem dizanerem bo mój inwestor straci dla mnie szacunek...

Czy w skutek PR-owej aktywności promotorów polskiego dizajnu, odbywa się systematyczny demontaż rynku pracy dla setek absolwentów polskich szkół?

Zapraszam do lektury i polemiki.
link do artykułu >>

Z. Sobierajski.22.09.2014 -
Magda Lubińska o tym, że lepszy świat nie wydarzy się sam. Musimy go sobie zaprojektować .

- Zdarzało nam się pracować w naszym zespole z osobami, które występują na wszystkich konferencjach design thinking, nawet mają tytuły doktorskie, i okazało się, że akademicka wiedza sprawdza się no właśnie na konferencjach albo w publikacjach. Nie tak łatwo jest przełożyć teoretyczną wiedzę na działania w określonym kontekście biznesowym, technologicznym czy nawet czasowym. W prawdziwych projektach te osoby kompletnie sobie nie poradziły. Liczą się zdolność łączenia myślenia intuicyjnego, kreatywnego z analitycznym i ciągłego uczenia się oraz charyzma i wizjonerstwo. Gdyby to było takie proste jak w teorii, wszyscy byliby Steve'ami Jobsami. (M. Lubińska)

Link do artykułu >>

Zachęcam do lektury
Z. Sobierajski.
27.09.2014 -
Co to jest dizajn?

Zapraszam do obejrzenia kilku materiałów filmowych.

Mistyka polskiego dizajnu, jego zrozumienie i zastosowanie w praktyce, jest w mojej opinii pasjonującym zjawiskiem i niezwykłym zadaniem do wykonania.

Warto obejrzeć:

Jak rozumieć Dizajn?
Weronika Rochacka, prof. Marian Oslislo, Zdzisław Sobierajski, Lubomira Trojan, Kasia Sokołowska, Tomasz Konior, Mischa Kuball,
Ewelina Budzińska-Góra, Rafał Kołodziej, Michał Stangel mówią o dizajnie.

Potrzeba Dizajnu.
Ewa Gołębiowska, Joanna Myczkowska, Zdzisław Sobierajski, Mirosław Jamróz, Rafał Kołodziej mówią, że dizajn jest bardzo potrzebny.

Dizajn nie ma sensu!
Michał Dróżdż, Zdzisław Sobierajski, Michael Fleischer, Bartosz Zamirowski, Anna Vonhausen, rozważają czy dizajn ma sens.


Polecam serdecznie.
Zdzisław Sobierajski19.09.2014 -
Dotota Koziara mówi o dizajnie.

Z czym Polakowi ma się kojarzyć design? Firmy powinny pokazywać się z innej strony, tej biznesowej. Dla mnie to wszystko, co się dzieje, to sposób na zarabianie pieniędzy. Nie potrzebujemy tylu festiwali. Włochy mają jeden, ale porządny. Przyjeżdża tam cały świat. I tym samym projekty włoskich marek znajdują się w katalogach, magazynach, innych publikacjach na całym świecie, dzięki temu lądują w wielu studiach architektonicznych, mając tym samym większe szanse na zaistnienie w projektach. Co z tego, że my sobie podyskutujemy na temat designu co chwilę w innym mieście? Czy coś z tego wynika? (Dorota Koziara)

Bardzo polecam lekturę wywiadu który z Dorotą Koziarą przeprowadziła Maja Chitro
Link do artykułu >>

Z. Sobierajski.17.09.2014 -
Jak zarobić na dizajnie? Fenomen PR-owych wydmuszek.

Czy Targi i Festiwale Dizajno Polo wzmacniają marki polskich projektantów?


Ludzie, którzy dla własnego interesu deprecjonują i dewaluują podstwaowe standardy, są w mojej opinii, odpowiedzialni za mizerię i płytkość polskiego rynku. Bezpośrednio, odpowiadają za mierną kondycję finansową polskich dizajnerów. Są też odpowiedzialni za niski stan postrzegania polskich dizajnerów przez przedstawicieli biznesu.

Zapraszam do polemiki.
Zdzisław Sobierajski

link >>
Artykuł PDF ( 259k)
07.09.2014 -
Jak zarobić na dizajnie? Fenomen promowania rodzimych twórców.

Odwiedziłem targi polskiego dizajnu zorganizowane w warszawskiej Królikarni w ramach Wawa Design Festival 2014.

Zadziwiłem się. Poszedłem na targi, byłem na bazarze.
Nie mogę zrozumieć, jak daleko, środowisko promujące dizaj i dizajnerów, może się posunąć w swoich bezproduktywnych działaniach.

Artykuł PDF ( 259k)
11.08.2014 -
Kreatywni dla gospodarki czy gospodarka dla kreatywnych?

Mam wrażenie w Polsce ustawiliśmy „wóz przed koniem”. Inwestując w
promocję dizajnu, festiwale, pokazy czy konkursy na dizajn, promujemy podaż a
le nie inwestujemy w miejsca (firmy) gdzie powstaje popyt.

Wydając publiczne pieniądze na wsparcie rozwoju „
wysokoinnowacyjnych firm” często nie pamiętamy o tym że nowy produkt, technologia czy laboratorium, nawet jeżeli powstanie, to nadal jest tylko kosztem.

Dochody zapewnia dopiero skuteczna promocja, reklama i sprzedaż produktu czy usługi. Do tego są potrzebne odpowiednio zaprojektowane relacje firmy z rynkiem, marketing, wizerunek firmy, reklama, oprawa graficzna, opakowania, kanały komunikacyjne. To są elementy, które do przemysłu wytwórczego wnosi sektor kreatywny a bez których nie wywołamy decyzji zakupowych klienta. Najbardziej zaawansowany technologicznie, innowacyjny produkt nie ma szans na rynku bez właściwej oprawy marketingowo-promocyjnej. (Z. Sobierajski)

Artykuł PDF ( 523k)


W przygotowaniu: Dizajn po polsku, czyli syndrom pustego portfolio.Listopad 2010 - "Ergonomia jest passe?" - artykuł w Ogólnopolskim Przeglądzie Medycznym"Tylko konieczność wdrożenia nowej strategii marketingowej może wywołać u producenta potrzebę stosowania atrakcyjnego designu. Dopiero następny krok na drodze do rozwoju produktu i marki łączy się z powstaniem świadomości ergonomicznej i ekologicznej. Żadna firma nie rozpocznie takich działań, dopóki jej zarząd nie policzy, jakie korzyści można uzyskać z ich realizacji."

Artykuł Zdzisława Sobierajskiego zamieszczony w listopadowym numerze Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego porusza trudną tematykę praktycznego i skutecznego wdrażania ergonomicznych rozwiązań w projektowaniu dla medycyny. Z perspektywy praktyka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, autor opisuje uwarunkowania podejmowania decyzji przez producentów aparatury medycznej.

Co przekona producentów do wdrażania ergonomicznego dizajnu?

przeczytaj artykuł.

www.Ogólnopolski Przegląd Medyczny


Listopad 2009 -
2+3D – Dlaczego małe firmy nie inwestują w dizajn?

Apeluję: dizajnerzy, przestańcie rozmawiać o dizajnie z dizajnerami. Zacznijcie rozmawiać z przedsiębiorcami o marketingu wspieranym przez wasze dobre wzornictwo.


Przeczytaj artykuł >>
Powrót do treści | Wróć do menu głównego